Watercolor Society of North Carolina- NC watermedia painting organization

 

The Watercolor Society of North Carolina, Inc. (WSNC)
is a non-profit art organization; its purpose is to
promote watercolor throughout the state and
to elevate the standards of excellence in this medium.

 

2008 JURIED SHOW

The Greenville Museum of Art, Greenville, Charles Reid, juror


First Place.............................................................................. Pat Holscher, Washington
Second Place......................................................................
Helga Beacham, Oak Island
Third Place............................................................................
Jeffrey Jakub, Washington
Fourth Place.....................................................................
Margret Mueller, Hillsborough
Fifth Place.......................................................................
Kathy Gagnon, Hendersonville
Past Presidents Award.............................................................
Susan Dade, Southport
Edwin & Mildred Voorhees Memorial Award........................
Betty Brown, Wilmington
Alice Johnson LaRoque Stott Memorial................................
Dee Standish, Greenville
Georgia A. Newton Memorial Award.................................
Dixie Leibert, Morehead City
Sallie T. Griffin Memorial Award..........................................
William James, Southport
Richard W. Tripp/Best Landscape/Memorial Award............
Richard Siegel, Charlotte
Keep the Arts Alive Award.............................................................
Hope Middle School
...................................................................................................
D. H. Conley High School

Purchase Awards

Timberlake Arts in the School Purchase Award.........Wahl Coates Elementary School .........................................................................................................Lisa Shaw, New Bern
...........................................................................................
Sharlotte Smith, Laurel Springs
.........................................................................................
Matthew Thompson, Lumberton
Art & Graphics – UBE Purchase Award.........................
Margret Mueller, Hillsborough
The Clement Companies Purchase Award......................
Marianne Fischer, Southport
..........................................................................................................
Dick Wayne, Raleigh


Merchandise Awards


DaVinci Paint Co...........................................................................Lisa Shaw, New Bern
M. Graham Watercolor...........................................................
Jane Voorhees, Asheville
Purveyors of Art & Design Materials Award...................
Vicki Hand, Pleasant Garden
Daler-Rowney..................................................................
David Kessler, Winston-Salem
Daniel Smith Artists’ Materials Award...................................
Jane Carter, Providence
Cheap Joe’s Art Stuff William..................................................
Ward Moseley, Littleton
Cheap Joe’s Art Stuff Award..........................................
Heidi White-DiBella, New Bern
Art & Materials Award...............................................................
Russell Yerkes, Tarboro
Strathmore Paper Marla............................................................
Rice-Evans, Wilmington
Canson Fine Papers Award............................................
Chuck McLachlan, Randleman
Winsor & Newton......................................................................
Dianne Rodwell, Raleigh
HK Holbein................................................................................
David Stickel, Chapel Hill
Jack Richeson....................................................................
Betty Jane Ramsey, Marshall
Jack Richeson..................................................................................
Rodney Moser, Elon
Art & Graphics – UBE Purchase Award..................................
Veronica Samuel, Garner
Art & Graphics – UBE Purchase Award..................................................
JJ Jiang, Cary
WSNC Western Region Award.................................................
Kathryn Rileigh, Brevard
Jack Richeson.............................................................................
Marlene Sykes, Oriental
Jerry’s Artarama......................................................................
Carol Trotman, Kitty Hawk
Purveyors of Art & Design Materials Award.............
John W. Anderson, Hendersonville
Graphik Dimension Award...........................................................
Suzanne Ellett, Bolivia
St Cuthberts Mill.........................................................................
Brenda Behr, Goldsboro
Golden Artists................................................................................
Gail Weinerth, Durham