Watercolor Society of North Carolina- NC watermedia painting organization

 

The Watercolor Society of North Carolina, Inc. (WSNC)
is a non-profit art organization; its purpose is to
promote watercolor throughout the state and
to elevate the standards of excellence in this medium.

 

2006 JURIED SHOW

(click to view slideshow)


Rocky Mount Arts Center, Rocky Mount, Cheng-Khee Chee, juror

Susan Crouch watercolor painting

Susan Crouch- "New Every Morning"

 

First Place............................................................................................. Russell Yerkes, Tarboro
Second Place..................................................................................... Bruce Chandler, Charlotte
Third Place................................................................................................ Ann Vasilik, Asheville
Fourth Place........................................................................................ June Rollins, Wadesboro
Fifth Place, Edwin H. Voorhees Memorial Award.............................. Sally B. Miller, Charlotte
Past Presidents Award................................................................... Jane W. Carter, Providence
Georgia A. Newton Memorial Award............................................... Linda Griffin, Roanoke, VA
Alice Johnson LaRoque Stott Memorial Award..................... Mary Crutchfield, Elizabeth City

Sally Lambrecht watercolor painting

Sally Lambrecht- "Church Bell"

 

Merchandise Awards
Cheap Joe's Art Stuff Award........................................................................ Jian Jiang, Cary
Jack Richeson Gold Award............................................................
Cora Mae Pipkin, Trenton
Jack Richeson Award.................................................................
Nancy Handlan, Wilmington
Jack Richeson Award...............................................................
Jeffrey A. Jakub, Washington
Colson Printing Award......................................................................
Kate Worm, Taylorsville
Daler-Rowney Award...........................................................
Sally H. Lambrecht, Summerfield
The Arches Paper Award...............................................................
Susan Crouch, Statesville
Salis International Award.......................................................
Chuck McLachlan, Randleman
Sharpes Images Award...................................................................
Verena Heroux, Newport
Strathmore Paper Award..............................................................
Susan Mauney, Southport
DaVinci Paint Co. Award................................................................
Jeanne McNeill, Newport
Winsor & Newton Award...........................................................
Miriam Pinkerton, Oak Island
Jerry's Artarama Award...................................................
Kathryn Banks, Dewees Island, SC
St Cuthberts Mill Award........................................................................
Jean Dexter, Oriental
M. Graham & Co. Award................................................................
Shaula Johnston, Clayton
Golden Artists Award......................................................................
Dianne Rodwell, Raleigh
Camlin Award.........................................................................
Richard Kaiser, Hendersonville
HK Holbein Award..........................................................................
Rita Fujimagari, New Bern

Purchase Awards


Timberlake Arts in the Schools / Bob & Kay Timberlake Foundation
.....................................................................................................
Susan Schuhmacher, Raleigh
............................................................................................................
Christy Smith, Troutman