Watercolor Society of North Carolina- NC watermedia painting organization

 

The Watercolor Society of North Carolina, Inc. (WSNC)
is a non-profit art organization; its purpose is to
promote watercolor throughout the state and
to elevate the standards of excellence in this medium.

 

 

70th Annual Juried Exhibition

  • FIRST PLACE AWARD, Jeffrey Jakub- "Gramercy Park Glamour"
  • SECOND PLACE AWARD, Russell Yerkes- "Ruffled Feathers"
  • THIRD PLACE AWARD, Charles Sharpe- "Mixing Station"
  • FOURTH PLACE AWARD, J.J. Jiang- "Girl with Red Scarf"
  • FIFTH PLACE AWARD, David Stickel- "Galleria Versace of Milan"
  • PERMANENT COLLECTION, Judy Mizell- "Angst"
  • SIGNATURE MEMBER AWARD, Gail Black- "Murrays Mill"
  • PAST PRESIDENT AWARD, Georgia Mason- "Earthlyric Hills"
  • LAKE NORMAN REALTY PURCHASE AWARD, Betty Brown- "Gazebo Reflections"
  • FRANCES & BARRY BAKER MEMORIAL AWARD, Karen Schaffer-Barnhill- "Afternoon with Monet"
  • GEORGIA A. NEWTON MEMORIAL AWARD, Sue Boggs- "The Mad Bomber"
  • SALLIE T. GRIFFIN MEMORIAL AWARD, Alexis Lavine- "Ladies Night Out"
  • FOUNDING MEMBER KANEKO (CONNIE) MCNEIL MEMORIAL AWARD, Susan Schuhmacher- "Road's End"
  • COTTON KETCHIE AWARD, Ann Vasilik- "Oh, to be back in Beynac"
  • EMERGING ARTIST AWARD IN MEMORY OF JACK NEWTON, Ellen Newman- "David"
  • EASTERN REGION AWARD, CoraMae Pipkin- "Jelly Jiggle"
  • CENTRAL REGION AWARD, Kathy Bovard- "Drag Queens"
  • WESTERN REGION AWARD, Caroline Domenig- "Please Daddy Don't 1"
  • M. GRAHAM & CO. AWARD, Sally Lambrecht- "Community More Alike Than Different"
  • WINSOR & NEWTON AWARD, Pat Holscher- "Birds of the Feather"
  • JACK RICHESON AWARD, Bonnie J. Becker- "Turning Point"
  • JACK RICHESON AWARD, Nancy Taylor- "Summer Fire"
  • HOLBEIN ARTIST MATERIALS AWARD, Dixie Liebert- "Delight"
  • STRATHMORE ARTIST PAPERS AWARD, Ryan Fox- "Memories of Nepal"
  • GOLDEN ARTIST COLORS AWARD, Barbara Rohde- "Eight Point Five Bodega Bay"
  • JACK RICHESON AWARD, Lynn Callahan- "Charlie"
  • JERRYS ARTARAMA AWARD, Pegi Barnes-Sharp- "Indigo Child"
  • JERRYS ARTARAMA AWARD, Kathy Gagnon- "It's a Jungle Out There"
  • CREATIVE CATALYST PRODUCTIONS AWARD, Mary Dunham-Walters- "Early to Bed"
  • CREATIVE CATALYST PRODUCTIONS AWARD, Susan Crouch- "Summer's Gift"
  • Rocky Alexander- "Flying Solo"
  • John Anderson- "Big Sisters"
  • Beth Bale- "On Point"
  • Victoria Bauer- "Sleeping Under the Stars"
  • Jean Blackmer- "Highland Bull Ringer"
  • Phyllis Burns- "Contemplating Flight"
  • Sharron Burns- "Peppers in Prison"
  • Bruce Chandler- "Chattanooga Shoe Shine"
  • Judith Collins- "Tropical Sweepings"
  • Ginnie Conaway- "Cool Carafe"
  • Howard Eberle- "Rabecca's Dawn"
  • Kathy Flood- "Patricia"
  • Judith Glover- "Shift Change Bell"
  • Susan Cooper Grant- "Samantha a la Gauguin"
  • Susan Hinrichs- "Market Lady"
  • Meredith Janssen- "Farmers Market"
  • Cathy Klopfenstein- "Red Tapestry Chair"
  • Susan Lackey- "Ready to Go"
  • Kate Lagaly- "Weathering"
  • John Lomax- "Red Boat"
  • Carol Mann- "Farmers Market Find"
  • Martha Mauney- "Big Bubba's Bait Bucket"
  • Rebecca McDuffie- "Pigeon Lady"
  • Joanna McKethan- "Light-Laced"
  • Margret Mueller- "The Unquiet Pond"
  • Verena Murvin- "Glory of the Morning"
  • Ann Neely- "Dreaming Big"
  • JoAnn Pippin- "Opera House, Belfast, Maine"
  • Laura Poss- "iTunes"
  • Susan Powers- "The Cornfield Revisited"
  • Eng Pua- "Nightlights at Theaters on the Bay, Singapore"
  • Jeanette Roth- "Don't Knock It"
  • Ann Rubino- "The Grey Lady"
  • Marsha Rushing- "Indian Summer"
  • Sook Sienkiewicz- "We Will Be Back"
  • Claire Simpson-Jones- "Bliss"
  • Gail Smith- "Battleship"
  • David Thompson- "Old Linville"
  • Jennie Tomlin- "Guarding the Ridge"
  • Patricia Wellborn- "Born Free"